Pomożemy Ci uzyskać odpowiednie zezwolenie na pobyt, żeby legalnie przebywać w Polsce. Po złożeniu wniosku w zależności od przesłanek ubiegania się o pobyt jest wydawana karta pobytu.
Zezwolenie na pobyt przez internet || zamów >>
Karta jest dokumentem pobytowym wydawanym cudzoziemcom, którym udzielono w Polsce zezwolenia na:
- pobyt czasowy (na 3 lata) więcej >>
- zezwolenia na pobyt stały (na czas nieoznaczony) więcej >>
- na pobyt rezydenta długoterminowego UE (na czas nieoznaczony) więcej>>
W rezultacie karta pobytu potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Polski.
Zezwolenie na pobyt w okresie jego ważności uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
Chcesz przedłużyć swój pobyt w Polsce, ale nie wiesz, co masz robić oraz jaki wniosek złożyć?
Skontaktuj się z nami!
Uzyskamy dla ciebie twoją kartę pobytu!
Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce
Legalizacja pobytu jest skomplikowanym oraz długotrwałym procesem. Aby otrzymać zezwolenie na pobyt, musisz dokonać sporo formalności. Po uzyskaniu zezwolenia na pobyt w Polsce cudzoziemcowi jest wydawana karta pobytu. Karta pobytu jest dokumentem umożliwiającym legalny pobyt cudzoziemca na terytorium Polski. Jest przyznawana cudzoziemcom, posiadających zezwolenie na pobyt stały lub pobyt czasowy. Legalizacja pobytu cudzoziemca wymaga złożenia odpowiednich wniosków w odpowiednich urzędach. Wniosek na pobyt może składać cudzoziemiec, który ma zamiar przedłużyć swój pobyt w Polsce lub chce osiedlić się na terytorium Polski. W przypadku przedłużenia pobytu obcokrajowiec może otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy.
Wniosek na zezwolenie należy złożyć w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Cudzoziemiec składa wniosek osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy do 3 lat, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenie. Jeżeli cudzoziemiec ma zamiar osiedlić się w Polsce, przede wszystkim potrzebuje złożyć wniosek na pobyt stały.
Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest w przypadkach określonych w art. 195 ustawy o cudzoziemcach, na czas nieoznaczony. Pierwsza karta pobytu wydawana jest na okres 10 lat. Jednak trzeba pamiętać, żeby uzyskać kolejną kartę pobytu przed upływem okresu jej ważności. Dlatego cudzoziemiec nie musi ponownie składać wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt. Ważnym aspektem jest, że cudzoziemiec, posiadający zezwolenie na pobyt stały uprawniony jest do wykonywania pracy na terytorium Polski bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.
Niezbędne dokumenty do wniosku o zezwolenie na pobyt
- wypełniony oraz podpisany wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt
- cztery aktualne fotografie
- kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu)
- dokumenty potwierdzające spełnienie przesłanek udzielenia zezwolenia na pobyt oraz danych zawartych we wniosku
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej
Dokumenty sporządzone w języku obcym, należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli wniosek na zezwolenie został złożony w trakcie legalnego pobytu cudzoziemca, nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla. Stempel w paszporcie potwierdza złożenie wniosku. W rezultacie pobyt cudzoziemca uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku, do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt stanie się ostateczna.
Czas rozpatrzenia wniosku na pobyt
Wojewoda wydaje decyzję o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Jednak, jeśli cudzoziemiec nie zgadza się z otrzymaną decyzją, może złożyć odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Warszawie, za pośrednictwem wojewody, który wydał decyzję. Odwołania należy składać w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, cudzoziemiec może złożyć skargę do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
Przydatne linki: